Jak prawidłowo montować foteliki w samochodzie?

Kategoria: Blog

fotelik samochodowy

Fotelik samochodowy to konieczność, jeśli chcemy podróżować z dzieckiem i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Tylko odpowiednio dobrany, certyfikowany sprzęt zapewni naszemu dziecku bezpieczeństwo podczas podróży autem. Jednak nawet najlepszy by móc odpowiednio pełnić swoją funkcję musi być prawidłowo zamontowany. W którym miejscu samochodu powinien się znajdować fotelik i jak go tam umieścić? Oto odpowiedź!

Gdzie fotelik? Najlepiej z tyłu

Eksperci zgodnie twierdzą, że umieszczanie fotelika dla dziecka z przodu jest raczej kiepskim rozwiązaniem. Zdecydowanie lepiej i bezpieczniej jest umiejscowić go z tyłu. Jeśli jednak nie ma innego wyjścia i tylko przednia część samochodu wchodzi w grę to należy pamiętać o 2 ważnych zasadach. Po pierwsze trzeba wyłączyć poduszkę powietrzną, a po drugie fotelik przesunąć do tyłu tak daleko, jak tylko jest to możliwe w naszym aucie. Zastosowanie się do tych zasad nie jest trudne, ale bardzo istotne, ponieważ w przypadku jakiejkolwiek stłuczki pozwoli skutecznie zabezpieczyć dziecko przed jej możliwymi, bardzo przykrymi konsekwencjami.

Po pierwsze instrukcja!

Co do zasady fotelik można montować, korzystając z pasów bezpieczeństwa albo nowocześniejszego systemu o nazwie ISOFIX. Jednak niezależnie od tego z którego sposobu będziemy korzystać podstawą jest zapoznanie się z instrukcją dołączoną do konkretnego fotelika. Postępowanie zgodne z zasadami, które są w niej zawarte minimalizuje ryzyko popełnienia błędu i konieczności rozpoczęcia procesu montowania od nowa. W wielu przypadkach wskazówki zawarte w instrukcji okazują się wystarczające, by bez problemu zamontować fotelik w aucie. Jeżeli jednak mimo jej przestudiowania nie potrafimy tego zrobić, to z pomocą przychodzi również Internet, gdzie można znaleźć niezwykle pomocne filmiki instruktażowe. Jeśli tak czy siak okaże się, że fotelik nie jest umocowany w pełni stabilnie, albo cokolwiek budzi nasze wątpliwości nie można tego tak zostawić tylko należy spróbować jeszcze raz. Warto przyłożyć się do tego zadania, bo tylko odpowiednio zamontowany fotelik jest gwarancją bezpieczeństwa naszego malucha podczas podróży.