Jak dobrać fotelik do wagi i wieku dziecka

Kategoria: Blog

fotelik samochodowy

Odwiedzając sklep z fotelikami dziecięcymi warto pamiętać o uwzględnieniu nie tylko bezpieczeństwa dziecka, ale też jego wagi i wieku. To właśnie one decydują o rodzaju fotelika i wymaganiach, jakie musi on spełniać. Przepisy prawa nakładają na rodziców obowiązek przewożenia dziecka w foteliku od urodzenia aż do ukończenia 12 roku życia lub osiągnięcia 150 cm wzrostu. Logiczne zatem jest, że innego fotelika będzie potrzebował niemowlak, a innego dziecko nieco starsze.

Jak wybrać fotelik dla niemowlaka?

Dla niemowląt są przeznaczone foteliki-kołyski. Zwykle montuje się je na tylnym siedzeniu, tyłem do kierunku jazdy. Taki fotelik należy wpiąć do bazy lub zamocować za pomocą trzypunktowego samochodowego pasa bezpieczeństwa. W tego rodzaju foteliku dziecko przebywa w pozycji leżącej. Dobrze dobrany fotelik powinien posiadać solidną skorupę, wysokie boki oraz odpowiednią wentylację. Ważne jest również, by szelki posiadały miękkie ochraniacze zapobiegające obcieraniu skóry dziecka oraz wygodną regulację długości. Jeśli często przenosimy niemowlę w foteliku, zwróćmy uwagę na pałąk. Musi on być odpowiednio wyprofilowany i mocny.

Foteliki-kołyski są bezpieczne dla niemowląt, gdyż doskonale chronią głowę i kręgosłup. Malucha należy przesadzić na większy fotelik dopiero wtedy, gdy waży więcej niż dopuszcza producent danego modelu. Może zdarzyć się również tak, że dziecko zacznie być zwyczajnie ciekawe otaczającego świata. Za tym podąży bunt przeciwko przebywaniu w foteliku umożliwiający widok jedynie na oparcie siedzenia. Dziecko będzie próbowało wówczas wydostać się z fotelika w czasie jazdy, wydając przy tym bojowe okrzyki. To wyraźny znak dla rodziców, by znowu odwiedzić sklep z fotelikami dziecięcymi i wybrać coś nowego.

Jak wybrać fotelik dla starszego dziecka?

Do sklepu z fotelikami warto wybrać się wraz z dzieckiem. Powinno ono usiąść w wybranym modelu i sprawdzić, czy jest mu wygodnie i czy może swobodnie poruszać rączkami i nóżkami. Dziecku powinno być wygodnie w foteliku również wtedy, gdy będzie ubrane w cieplejsze ciuchy. Dobrym rozwiązaniem jest również wyższe siedzisko, które zapewni dziecku większe pole widzenia.

Dobrze dobrany fotelik powinien umożliwiać regulację pochylenia oparcia i szerokości siedziska. Dzięki temu dziecko będzie mogło spać w foteliku, a grubsze ubrania nie będą powodować dyskomfortu podczas jazdy.